Astronomski magazin

Back

 

PLANETARIJUM

na Petrovaradinskoj tvrdjavi

 

Prva inicijativa za izgradnju Planetarijuma u Novom Sadu vezana je za pocetak rada Astronomske sekcije 10. oktobra 1954. godine pri Visoj pedagoskoj skoli koju je osnovao i vodio poznati profesor, cuveni vojvodjanski pedagog i popularizator prirodnih nauka ZIVOJIN CULUM (1911. – 1991). Inicijativa za izgradnju Planetarijuma pokretana je i 1960, 1969, 1977, 1982, i 1985. godine, ali bez uspeha, u prvom redu zbog visoke cene nabavke specijalnog projekcionog uredjaja.

Zahvaljujuci nizu povoljnih okolnosti krajem 1992. godine dobijen je od Mornaricke akademije VJ iz Beograda, njihov projekcioni uredjaj model "Zeiss ZKP-1", pogodan za upotrebu u manjem skolskom Planetarijumu. Na zahtev Astronomskog drustva da se za smestaj Planetarijuma nadje pogodan prostor na Petrovaradinskoj tvrdjavi dobijen je pozitivan odgovor od JP "Poslovni prostor" sa predlogom da se za ovu namenu odaptira podrumska sala nekada gradske pivnice, na gornjem platou tvrdjave tzv. "parade place", desno kod Muzeja Novog Sada.

planet1.jpg (46493 bytes)

Ali tek posle 5 godina, u prolece 1997. godine pocinju konkretni poslovi u vezi realizacije izgradnje Planetrarijuma na Petrovaradinskoj tvrdjavi. Uz pomoc Astronomskog drustva kompletan gradjevinski projekat besplatno je uradio "NIS INZINJERING" na celu sa arh. Savom Forkapicem. JP "Poslovni prostor" je sredinom septembra 1997. sklopio ugovor sa GP "Buducnost" iz Novog Sada za izvodjenje svih potrebnih planet2.jpg (9814 bytes)gradjevinskih radova na adaptaciji postojeceg prostora na tvrdjavi. Ovi radovi su realizovani tacno po projektnoj dokumentaciji u periodu od 28. septembra do 25. decembra 1997. godine, sve osim izrade projekcionog ekrana i uredjenja enterijera. U toku proleca 1998. narucene su odgovarajuce specijalne stolice (40 komada) i pokrenuto nekoliko inicijativa za izgradnju projekcionog ekrana (kupole 6m) u cilju kompletnog zavrsetka Planetarijuma. Medjutim, izrada projekcionog ekrana pocela je tek sredinom avgusta 1998. godine. Ukoliko montaza ekrana bude realizovana po planu krajem septembra, ADNOS je spreman da osposobi projekcioni uredjaj u najkracem mogucem roku (za nekoliko dana), tako da bi Planetarijum na Petrovaradinskoj tvrdjavi mogao da primiti prve posetioce vec tokom prvih jesenjih dana.

 


Planetarijum je najsavremenije audio-vizuelno sredstvo koje ima visestruku namenu u obrazovanju, kulturi i popularizaciji nauke, pre svega astronomije i astronautike. Pored muzeja, galerija, pozorista i sl. Planetarijum je ustanova koju imaju svi veci kultirni i obrazovni centri u Evropi. U Jugoslaviji postoji samo u Beogradu, na Kalemegdanu.

Planetarijum na Petrovaradinskoj tvrdjavi, imace visestruku delatnost po ugledu na najbolje planetarijume u svetu :

 

  • OBRAZOVANJE UCENIKA I STUDENATA u okviru osnovnog, srednjeg i visokog obrazovanja po odgovarajucim nastavnim planovima iz geografije, fizike, geodezije, astronomije, astrofizike i sl.

  • ORGANIZACIJA NAUCNO-OBRAZOVNIH PREDAVANJA o savremenim dostignicima u kosmonautici, astronomiji i srodnim naukama

  • ORGANIZAVIJA KULTURNIH PRIREDBI, pesnickih veceri pod zvezdanim nebom, promocije novih knjiga, izlozbe slika, knjizevnih veceri itd.

  • PRAKTICNA OBUKA U NAVIGACIJI I ORGJENTACIJI za organizacije izvidjaca, gorana, Mladih istrazivaca, nauticara, itd.

  • ORGANIZACIJA IZLOZBI o naucnim i tehnickim dostignucima, na atraktivne teme iz istorije nauke. Na primer, ZIVOT I DELO MIHAJLA PUPINA, VELIKA OTKRICA NIKOLE TESLE, KOSMICKA TEHNIKA NA KRAJU XX VEKA , COVEK U KOSMOSU, itd.

  • IZRADA NASTAVNO-OBRAZOVNIH FILMOVA, video kaseta, dia slajdova za skole, obrazovnih postera, knjiga i slicno.

 


 

H R ON O L O G I J A

IZGRADNJE PLANETARIJUMA

ZA POTREBE GRADA NOVOG SADA

10. oktobar 1954.

prva inicijativa za izgradnju Planetarijuma u Novom Sadu, prof. Zivojin Culum.

26. jun 1969. prva ponuda za kupovinu projekcionog uredjaja za Planetarijum, VEB Carl ZEISS Jena "One medium-Type Planerarium Total price : 9.390 $ USA". Inicijativa za izgradnju Planetarijuma na Limanu I u okviru Univerziteta u Novom Sadu.
05. avgust 1977. ponuda za kupovinu projekcionog uredjaja, SPITZ SPACE SYSTEMS, INC. Chadds Ford Pennsylvania USA, System 373 planeterium instrument : 21.000 $ USA. Po eleboratu za izgradnju Planetarijuma na uglu Sremske i radnicke ulice.
18. novembar 1986.

ponuda za kupovinu projekcionog uredjaja, GOTO OPTICAL MFG.CO. Yazaki-Cho Fuchu, JAPAN, Planetarium model GS: 300.000 $ USA. Po eleboratu za izgradnju Planetarijuma u okviru objekta SPENS-a.

10. novembar 1992.

Inicijativa za izgradnju PLANETARIJUMA NA PETROVARADINSKOJ TVRDJAVI.

18. decembar 1992.

Delegacija ADNOS-a donela u Novi Sad iz Mornaricke akademije (Banjica-Beograd) projekcioni uredjaj Carl Zeiss model ZKP-1 .

15. mart 1993.

Pokrajinski zavod za zastitu spomenika kulture dao saglasnost na idejno resenje za izgradnju Planetarijuma na Petrovaradinskoj tvrdjavi.

22. decembar 1993.

Izvrsno vece Skupstine Vojvodine razmotrlo i prihavatilo izvestaj o Astronomskoj opservatoriji i izgradnji Planetarijuma na Petrovaradinskoj tvrdjavi.

14. april 1994.

PROMOCIJA PLANETARIJUMA u Novom Sadu, u PRES CENTRU na Novosadskom Sajmu. Prisutni gosti: savezni ministar za nauku i tehnologiju dr Milan Dimitrijevic, pokrajinski sektretar za kulturu i nauku dr Rodoljub Etinski, pokrajinski sekretar za privredu Bosko Barisic, rektor Univerziteta u Novom Sadu itd.

22. jun 1994.

predstavnici ADNOS-a i JP "Poslovni prostor" pregledali su prazne prostorije na tvrdjavi pogodne za smestaj Planetarijuma i jednoglsno zakljucili da je za Planetarijum najpodesnija sala nekadasnje pivnice na gornjem platou.

03. mart 1995.

Izvrsni odbor Skupstine grada Novog Sada razmatrao informaciju o izgradnji Planetarijuma u Novom Sadu i doneo odluku da se obezbedi odgovarajuci prostor za njegov smestaj na Petrovaradinskoj tvrdjavi.

17. novembar 1995.

U saradnji sa ADNOS-om arh. Sava FORKAPIC napravio je idejni koncept projekta za Planetarijum na Petrovaradinskoj tvrdjavi. Kompletan gradjevinski projekat zavrsen je u junu 1996.

16. maj 1996.

Zavod za urbanizam URBIS, izdao UTU br. 14037/96 za potrebe izgradnje objekta Planetarijuma na Petrovaradinskoj tvrdjavi.

28. septembra 1997.

Pocetak gradjevinskih radova na uredjenju prostorija za smestaj Planetarijuma. Svi gradjevinski radovi po projektu uradjeni su do 25. decembra 1997.

12. avgust 1998. Pocetak izrade projekcionog ekrana (kupole f 6m) za potrebe Planetarijuma.

Pripremio: JF 20. avgusta 1998.

Up