Oktobar

Narodna imena za oktobar: pazdernik, rzijen, pejcin mesec, mitrov, mitrovski, lucinski...
 .... u Hrvata: listopad
Latinski: October
Engleski: October
 
Oktobar je deseti mesec po Gregorijanskom kalendaru i ima 31 dan. U starom Rimu po tzv. Republikanskom kalendaru oktobar je bio osmi mesec po redu pa se tako i zvao: okrobar od octo (osam). Kad su reformom kalendara godini dodata jos dva meseca (januar i februar) oktobar je dosao na deseto mesto, ali je zadrzao staro ime. To je bio slucaj i sa nekim drugim mesecima o cemu smo ranije vise puta pisali.
 
Po Republikanskom kalendaru oktobar je imao 31 dan. Reformom tog kalendara oktobar je skracen za jedan dan pa je tako imao 30 dana. Medjutim, kad je rimski Senat 8. godine pre nove ere doneo odluku da mesec avgust dobije jos jedan dan kako bi se izjednacio sa julom nastao je problem jer su cak tri meseca zaredom imala po 31 dan: jul, agust i septembar. Rimljanima, kako ispada, nije ni malo bilo tesko da menjaju svoj kalendar pa su tako napravili ovu izmenu. Jul i avgust se nisu dirali jer su pripadali Juliju Cezaru i Oktavijanu Avgustu, ali ostali meseci nisu bili toliko vazni pa je od septembra, koji je imao 31 dan, oduzet jedan dan i dodat oktobru. Od tada pa do danas oktobar ima 31 dan. To je imalo posledice i na sledeci mesec o cemu cemo vec pisati kad dodje vreme.

Oktobar je najlepsi mesec jeseni. Dani u njemu mogu biti vrlo prijatni: ni suvise hladni, ni suvise topli. Oktobar je idealan za planinarenje. U oktobru cela priroda se boji u zlatno, a lisce opada. Zbog toga neki narodi ovaj mesec zovu listopad. Priroda se u oktobru sprema na pocinak.


10. oktobra 1604. opazena supernova koju posmatraju Kepler i drugi astronomi. Pojava supernove bio je dokaz da i medju zvezdama stajacicama moze da dodje do nekih promena. Do tog doba, naime, smatralo se da su zvezde nepomicne i vecno nepromenljive.

Oktobra 1989. lansirana je svemirska stanica Galileo. Galileo je namenjen izucavanju Jupitera i svega ostalog sto na svom putu sretne.
 
29. Oktobra 1991. Galileo je prosao na 16000 kilometara od Gaspre. Bio je to prvi bliski susret sa jednim asteroidom i Gaspra je prvi asteroid koji je slikan iz blizine.

A rano ujutro 12. oktobra 1492. posada Kolumbove ekspedicije ugledala je kopno Novog sveta. Bio je to prvi pogled na americki kontinent i danas se sirom Amerike 12. oktobar slavi kao Kolumbov dan. Ima medjutim onih koji misle da bi za ovaj svet bilo mnogo bolje da se Kolumbo nije ni hvatao tog putovanja (na slici levo vidi se Santa Maria, glavni od tri broda koji su ucestvovali u ekspediciji).

vrh